Hellman Fellowship Recipients (2022)

The Society of Hellman Fellows was established at UC San Diego in 1995 through the generosity of Chris Hellman and the late Warren Hellman. This valuable program is designed to provide financial support and encouragement to young faculty in the core disciplines who show capacity for great distinction in their research and creative activities.

Find lists of the current and past recipients below.

2022-23 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering, and SIO:

  • Alexandra Jazz Dickinson (Cell and Developmental Biology)
  • Shaowei Li (Chemistry and Biochemistry)
  • Morgan Levy (Scripps Institution of Oceanography)
  • Diana Rennison (Ecology, Behavior and Evolution)
  • Rose Yu (Computer Science and Engineering)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy, andRady School of Management:

  • Theresa Ambo (Education Studies)
  • Maria Carreri (School of Global Policy and Strategy)
  • M. Leslie Santana (Music)
  • Andrea Mendoza (Literature)
  • Manuel Shvartzberg Carrió (Urban Studies and Planning)
  • Ying Zhu (Economics)

2021-22 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering, and SIO:

  • Lalit Deshmukh (Chemistry & Biochemistry)
  • Julia Diaz (SIO)
  • Michael Frazier (Mechanical and Aerospace Engineering)
  • Tania Morimoto (Mechanical and Aerospace Engineering)
  • Michael Perry (Cell and Developmental Biology)
  • Nisarg Shah (NanoEngineering)
  • Lingyan Shi (Bioengineering)
  • Yi-Zhuang You (Physics)

Arts & Humanities, Social Sciences,School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

  • Pamela Ban (Political Science)
  • Byung Chu Kang (Anthropology)
  • Danielle Dean (Visual Arts)
  • Teevrat Garg (School of Global Policy & Strategy)
  • Erin Hill (Communication)
  • Caroline Jack (Communication)
  • Gaurav Khanna (School of Global Policy & Strategy)
  • Shaista Patel (Ethnic Studies)
  • Jade Power (Theatre & Dance)
  • Jordan Rose (Visual Arts)
  • April Sutton (Sociology)

2020-21 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering, and SIO:

  • Galia Debelouchina(Chemistry and Biochemistry)
  • Stacey Glasgow(Neurobiology)
  • Tongyan Lin(Physics)
  • Ingrid Tomac(Structural Engineering)
  • Wenxin Zhou(Mathematics)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

(Video) Hellman Fellows Program

  • Katherine Meckel (Economics)
  • Francisco Garfias Royo(School of Global Policy and Strategy)
  • Uma Karmarkar(Rady School of Management)
  • Shawna Kidman(Communication)
  • Gareth Nellis(Political Science)
  • Agustina Paglayan(Political Science)
  • Wilfrido Terrazas Perez(Music)
  • Monique Wonderly(Philosophy)

2019-20 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering and SIO:

  • Matthew Daugherty(Molecular Biology)
  • Elena Koslover(Physics)
  • Ndapandula Nakashole(Computer Science and Engineering)
  • Cory Root(Neurobiology)
  • Alina Schimpf(Chemistry and Biochemistry)
  • Tianyi Zheng(Mathematics)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

  • Sara Hankins(Music)
  • Nicole Miller(Visual Arts)
  • Lara Rangel(Cognitive Science)
  • Vanessa Stalling(Theatre and Dance)
  • Saiba Varma(Anthropology)
  • Kathryn Walkiewicz(Literature)
  • Pinar Yoldas(Visual Arts)

2018-19 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering and SIO:

  • Sergey Kryazhimskiy(Ecology, Behavior and Evolution)
  • Arun Kumar(Computer Science and Engineering)
  • Jonathan Novak(Mathematics)
  • Jeremie Palacci(Physics)
  • Brian Zid(Chemistry and Biochemistry)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

  • Patty Ahn(Communication)
  • Erik Carlson(Music)
  • Erica Cho(Visual Arts)
  • Lauren Prather(School of Global Policy and Strategy)
  • Stephanie Richards(Music)
  • Caren Walker(Psychology)

2017-18 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering and SIO:

  • DavidFenning(NanoEngineering)
  • Alisa Huffaker(Cell and Developmental Biology)
  • Quinn Konopacky(Physics)
  • Justin Meyer(Ecology, Behavior and Evolution)
  • Michael Yip(Electrical and Computer Engineering)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

  • Amy Non(Anthropology)
  • Natacha Diels(Music)
  • Simeon Man(History)
  • Danielle Raudenbush(Sociology)
  • Daniel Navon(Sociology)
  • JulieBurelle(Theatre and Dance)

2016-17 Fellows

Biological Sciences, Physical Sciences, Engineering and SIO:

  • Shengqiang Cai(Mechanical and Aerospace Engineering)
  • Ian Eisenman(SIO Department)
  • Vikash Gilja(Electrical and Computer Engineering)
  • Jeffrey Dennis Rinehart(Chemistry and Biochemistry)
  • Shelley Adams Wright(Physics)

Arts and Humanities, Social Sciences, School of Global Policy and Strategy and Rady School of Management:

  • Abigail Andrews(Sociology)
  • Amy Marie Cimini(Music)
  • Marta Serra Garcia(Rady School of Management)
  • Mattie Marie Harper(Ethnic Studies)
  • Margaret Earling Roberts(Political Sciences)
  • Deborah Isobel Stein(Theatre and Dance)
  • Matthew Werner Vitz(History)
  • Alena Williams(Visual Arts)

2015-16 Fellows

Biological Sciences, Engineering, Marine Sciences, and Physical Sciences Disciplines:

  • Octavio Aburto-Oropeza(Marine Biology Research Division)
  • Boubacar Kante(Electrical and Computer Engineering)
  • Darren Lipomi(NanoEngineering)
  • Rayan Saab(Mathematics)
  • Chih-Ying Su(Neurobiology)
  • Jennifer Taylor(Marine Biology Research Division)
  • Roy Wollman(Chemistry and Biochemistry)

Arts and Humanities and Social Sciences Disciplines:

  • Marc Garellek(Linguistics)
  • Jillian Hernandez(Ethnic Studies)
  • Ruixue Jia(School of International Relations and Pacific Studies)
  • Dana Murillo(History)
  • Vanesa Ribas(Sociology)

2014-15 Fellows

Biological Sciences, Engineering, Marine Sciences, and Physical Sciences:

  • Eric Bennett(Cell and Developmental Biology)
  • Jelena Bradic(Mathematics)
  • Eva-MariaSchoetz Collins(Physics)
  • Amato Evan(Scripps Institution of Oceanography)
  • Drew Hall(Electrical and Computer Engineering)
  • Chambers Hughes(Scripps Institution of Oceanography)
  • Patrick Mercier(Electrical and Computer Engineering)

Arts and Humanities and Social Sciences:

(Video) Announcing the Society of Hellman Fellows

  • Jennifer Burney(School of International Relations and Pacific Studies)
  • Gloria Chacon(Literature)
  • Kevin Lewis(Sociology)
  • Simeon Nichter(Political Science)

2013-14 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering:

  • Carlos Guerrero(Chemistry and Biochemistry)
  • Li-Fan Lu(Molecular Biology)
  • Dusan Keres(Physics)
  • Christian Metallo(Bioengineering)
  • Jose Pruneda-Paz(Cell and Developmental Biology)

Arts and Humanities and Social Sciences:

  • Benjamin Doller(Literature)
  • Jesse Driscoll(School of International Relations and Pacific Studies)
  • Gordon McCord(School of International Relations and Pacific Studies)
  • Christopher Oveis(Rady School of Management)
  • Sally Sadoff(Rady School of Management)

2012-13 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering:

  • Rommie Amaro, Chemistry and Biochemistry
  • Alina Bucur, Mathematics
  • Kamalika Chaudhuri, Computer Science and Engineering
  • Juan Del Alamo, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Carolyn Kurle, Section of Ecology, Behavior and Evolution
  • Ulrich Muller, Chemistry and Biochemistry
  • Francesco Paesani, Chemistry and Biochemistry
  • Navtej Toor, Chemistry and Biochemistry
  • Jie Xiang, Electrical and Computer Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences:

  • Claire Adida, Political Science
  • Saba Bazargan, Philosophy
  • Joseph Hankins, Anthropology
  • Sara Kaplan, Ethnic Studies
  • Nancy Kwak, History
  • John McMurria, Communication
  • Thomas Medvetz, Sociology
  • Paul Niehaus, Economics
  • Katharina Rosenberger, Music
  • Daphne Taylor-Garcia, Ethnic Studies
  • Irina Telyukova, Economics
  • Kalindi Vora, Ethnic Studies
  • K. Wayne Yang, Ethnic Studies

2011-12 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering:

  • Eric Allen, Section of Molecular Biology
  • Pedro Cabrales Arevalo, Bioengineering
  • Renkun Chen, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Alison Coil, Physics
  • Michael Galperin, Chemistry and Biochemistry
  • Todd Kemp, Mathematics
  • Jill Leutgeb, Section of Neurobiology
  • Ulrich Muller, Chemistry and Biochemistry
  • Scott Rifkin, Section of Ecology, Behavior and Evolution

Arts and Humanities and Social Sciences:

  • Prashant Bharadwaj, Economics
  • Gabriela Caballero Hernandez, Linguistics
  • Sarah Creel,Cognitive Science
  • Davide Debortoli, Economics
  • Kirstie Dorr, Ethnic Studies
  • Joseph Hankins, Anthropology
  • Todd Henry, History
  • Mark Jacobsen, Economics
  • Tara Knight, Theatre and Dance
  • Thomas Medvetz, Sociology
  • Gabriel Mendes, Ethnic Studies
  • Douglas Nitz, Cognitive Science
  • Ayse Saygin, Cognitive Science
  • Pamela Smith, Rady School of Management
  • Jong-sung You, School of International Relations and Pacific Studies
  • Angela Yu, Cognitive Science
  • Junjie Zhang, School of International Relations and Pacific Studies

2010-11 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Jurijs Bazilevs, Structural Engineering
  • Adam Burgasser, Physics
  • Elsa Cleland, Ecology, Behavior and Evolution Section
  • Amy Kiger, Cell and Developmental Biology Section
  • Zhaowei Liu, Electrical and Computer Engineering
  • Dragos Oprea, Mathematics
  • Donald Sirbuly, NanoEngineering
  • Andrea Tao, NanoEngineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Anthony Burr, Music
  • Kelly Allison Gates, Communication
  • Mark Hanna, History
  • Gerald Mark Hendrickson, History
  • Sara Johnson, Literature
  • Eun-Young Jung, Music
  • Dayna Kalleres, Literature
  • Roshanak Kheshti, Ethnic Studies
  • Dominque Lauga, Rady School of Management
  • Roger Philip Levy, Linguistics
  • David Liu, Psychology
  • Luis Martin-Cabrera, Literature
  • Megumi Naoi, Political Science
  • Patrick Patterson, History
  • David Pedersen, Anthropology
  • Babak Rahimi, Literature
  • Katharina Rosenberger, Music
  • Natalia Roudakova, Communication
  • Christina Julia Schneider, Political Science
  • Anna Joy Springer, Literature
  • Irina Telyukova, Economics
  • Kalindi Vora, Ethnic Studies

2009-10 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Ery Arias-Castro, Mathematics
  • Jennifer Cha, Nanoengineering
  • Alison Coil, Physics
  • Olga Dudko, Physics
  • Joshua Figueroa, Chemistry and Biochemistry
  • Colin Jamora, Cell and Developmental Biology
  • Gert Lanckriet, Electrical and Computer Engineering
  • Jiawang Nie, Mathematics
  • Oleg Shpyrko, Physics
  • Michael Tauber, Chemistry and Biochemistry
  • Emily Troemel, Cell and Developmental Biology
  • Liangfang Zhang, NanoEngineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Syed Ali, Economics
  • Ivano Caponigro, Linguistics
  • Robert Castro, Theatre and Dance
  • Dennis Childs, Literature
  • Amelia Glaser, Literature
  • Nitin Govil, Communication
  • Adria Imada, Ethnic Studies
  • Sara Kaplan, Ethnic Studies
  • Nancy Kwak, History
  • Lei Liang, Music
  • April Linton, Sociology
  • Edmund Malesky, IR/PS
  • Luis Martin-Cabrera, Literature
  • John McMurria, Communication
  • Patrick Patterson, History
  • Sebastian Saiegh, Political Science
  • Anna Springer, Literature
  • Clinton Tolley, Philosophy
  • Alison Wishard Guerra, Education Studies
  • Christian Wuthrich, Philosophy
  • K. Wayne Yang, Ethnic Studies

2008-09 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Gaurav Arya, NanoEngineering
  • Jan Kleissl, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Gentry Patrick, Neurobiology
  • Curt Schurgers, Electrical and Computer Engineering
  • Jacques Verstraete, Mathematics
  • Hector Viadiu, Chemistry and Biochemistry
  • Elina Zuniga, Molecular Biology

Arts and Humanities and Social Sciences

(Video) Millencolin - Hellman studio recording & live in Cologne, Germany

  • Morana Alac, Communication
  • Jeeyang Baum, Political Science
  • Dennis Childs, Literature
  • Liam Clancy, Theatre and Dance
  • Alan Daly, Education Studies
  • Scott Desposato, Political Sciences
  • Ricardo Dominguez, Visual Arts
  • Catherine Gere, History
  • Monte Johnson, Philosophy
  • Dayna Kalleres, Literature
  • Margaret Loose, Literature
  • Keith McNeal, Anthropology
  • Daniel Widener, History

2007-08 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Alexander Hoffmann, Chemistry and Biochemistry
  • Terunaga Nakagawa, Chemistry and Biochemistry
  • Maho Niwa, Molecular Biology
  • Joseph Pogliano, Molecular Biology
  • Deli Wang, Electrical and Computer Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Stephan Anagnostaras, Psychology
  • Amelia Glaser, Literature
  • Gerald Mackie, Political Science
  • Isaac Martin, Sociology
  • Kwai Ng, Sociology
  • Rebecca Plant, History

2006-07 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Peter Andolfatto, Ecology, Behavior and Evolution
  • Aurore Delaigle, Mathematics
  • Ananda Goldrath, Molecular Biology
  • Brian Keating, Physics
  • Thomas Murphy, Jr., Physics
  • Curt Schurgers, Electrical and Computer Engineering
  • Jerry Yang, Chemistry and Biochemistry

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Amy Alexander, Visual Arts
  • Akosua Boatema Boateng, Communication
  • Zoltan Hajnal, Political Science
  • Sara Johnson, Literature
  • April Linton, Sociology
  • Rebecca Plant, History
  • Nancy Postero, Anthropology
  • Megan Wesling, Literature

2005-06 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Yoshihisa Kobayashi, Chemistry and Biochemistry
  • James Nieh, Ecology, Behavior and Evolution
  • Pamela Reinagel, Neurobiology
  • Glenn Tesler, Mathematics
  • Nuno Vasconcelos, Electrical and Computer Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Jonathan Cohen, Philosophy
  • Karen Ferree, Political Science
  • Camille Forbes, Literature
  • Fonna Forman-Barzilai, Political Science
  • Esra Ozyurek, Anthropology
  • Roberto Tejada, Visual Arts
  • Shahrokh Yadegari, Theatre and Dance
  • Elana Zilberg, Communication

2004-05 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Michael Burkart, Chemistry and Biochemistry
  • David Holway, Division of Biological Sciences
  • Tracy Johnson, Division of Biological Sciences
  • Shayan Mookherjea, Electrical and Computer Engineering
  • Michael Todd, Structural Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Frank Biess, History
  • Richard Cohen, Literature
  • Gary Fields, Communication
  • Andrew Lakoff, Sociology
  • Weijing Lu, History
  • Katerina Semendeferi,Anthropology

2003-04 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Serge Belongie, Computer Science and Engineering
  • Raymond de Callafon, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Karen Marchetti, Ecology, Behavior and Evolution
  • Peter van der Geer, Chemistry and Biochemistry
  • Michael Van Nieuwenhze, Chemistry and Biochemistry

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Kristian Gleditsch, Political Science
  • Michael Gorman, Psychology
  • Zoltan Hajnal, Political Science
  • Andrew Lakoff, Sociology
  • Lisa Lampert, Literature
  • Dana Nelkin, Philosophy
  • Rafael Nunez, Cognitive Science
  • Victoria Petrovich, Theatre and Dance

2002-03 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Thomas Bewley, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Seth M. Cohen, Chemistry and Biochemistry
  • Francesco Lanza di Scalea, Structural Engineering
  • Karsten Meyer, Chemistry and Biochemistry
  • Geoffrey M. Voelker, Computer Science and Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

(Video) Theater Talk: Hellman v. McCarthy

  • James L. Broz, Political Science
  • Seana Coulson, Cognitive Science
  • John Evans, Sociology
  • Paul Goldstein, Anthropology
  • Nancy A. Guy, Music
  • Samuel Rickless, Philosophy

2001-02 Fellows

Physical and Biological Sciences and Engineering

  • Robert Dutnall, Molecular Biology
  • Petr Krysl, Structural Engineering
  • Stefan Llewellyn Smith, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Karen Marchetti, Ecology, Behavior and Evolution
  • Daniele Micciancio, Computer Science and Engineering
  • Robert Rickert, Molecular Biology

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Grant Kester, Visual Arts
  • Milos Kokotovic, Literature
  • Joel Robbins, Anthropology
  • Sharon Rose, Linguistics
  • Paula Chakravartty, Communication
  • Gedeon Deak, Cognitive Science

2000-01 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Colm Caulfield, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Simpson Joseph, Chemistry and Biochemistry
  • Francesco Lanza di Scalea, Structural Engineering
  • Laurie G. Smith, Biology

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Lisa Catanzarite, Sociology
  • Michael J. Hiscox, Political Science
  • Kimberly A. Jameson, Psychology
  • Adriene Jenik, Visual Arts
  • Jason M. Shachat, Economics
  • Shelley Streeby, Literature

1999-00 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Gourisankar Ghosh, Chemistry and Biochemistry
  • Partho Ghosh, Chemistry and Biochemistry
  • Michael Holst, Mathematics
  • Keiko Nomura, Applied Mechanics and Engineering Sciences
  • Emmanuel Theodorakis, Chemistry and Biochemistry
  • Peter Van Der Geer, Chemistry and Biochemistry

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Andrea Chiba, Cognitive Science
  • Marta Hanson, History
  • Elizabeth Newsome, Visual Arts
  • Becky M. Nicolaides, History and Urban Studies Planning

1998-99 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Raffi Aroian, Biology
  • Nathaniel Finney, Chemistry and Biochemistry
  • Bill Lin, Electrical and Computer Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Chaya Czernowin, Music
  • Euysung Kim, School of International Relations & Pacific Studies
  • Shelley Streeby, Literature

1997-98 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Dimitri Basov, Physics
  • Timothy Karpishin, Chemistry and Biochemistry
  • Keiko Nomura, Applied Mechanics and Engineering Sciences
  • Kaustuv Roy, Biology
  • Emmanuel Theodorakis, Chemistry and Biochemistry

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Steven Epstein, Sociology
  • Thomas Allen Harris, Visual Arts
  • Kathleen Hubbard, Linguistics
  • Kimberly Jameson, Psychology
  • Lev Manovich, Visual Arts
  • Allan Timmermann, Economics

1996-97 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Patricia Jennings, Chemistry and Biochemistry
  • Scott Renn, Physics
  • Yitzhak Tor, Chemistry and Biochemistry
  • Kenneth Yun, Electrical and Computer Engineering

Arts and Humanities and Social Sciences

(Video) Lillian Hellman--Rare 1973 TV Interview

  • Sheldon Brown, Visual Arts
  • Lisa Catanzarite, Sociology
  • Shirley McGuire, Psychology
  • Ulrike Schaede, School of International Relations & Pacific Studies

1995-96 Fellows

Natural and Physical Sciences and Engineering

  • Charles Elkan, Computer Science and Engineering
  • William Griswold, Computer Science and Engineering
  • Joshua Kohn, Biology
  • Amitabha Sinha, Chemistry and Biochemistry

Arts and Humanities and Social Sciences

  • Maria Charles, Sociology
  • Elizabeth Gerber, Political Science
  • Adele Goldberg, Linguistics
  • Hassan Kayali, History
  • Wayne Martin, Philosophy
  • Nicole Tonkovich, Literature

Videos

1. Falling Out with Allen Ginsberg, Lillian Hellman, Hannah Arendt, and Norman Mailer (1999)
(Way Back)
2. Shafi Goldwasser, 2012 ACM Turing Award Recipient
(Association for Computing Machinery (ACM))
3. Profile of Frances Hellman, 2017 Crucible Clarion Award Honoree
(The Crucible, Oakland)
4. Don Knuth ,1974 ACM Turing Award Recipient - Part 1
(Association for Computing Machinery (ACM))
5. "Contentious Minds" The Mary McCarthy/Lillian Hellman Affair by Ben Pleasants. Act I
(Neal R)
6. Search and Recommendation from Millions of Songs and Videos - DataEDGE 2015
(Berkeley School of Information)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nathanael Baumbach

Last Updated: 09/07/2022

Views: 6292

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanael Baumbach

Birthday: 1998-12-02

Address: Apt. 829 751 Glover View, West Orlando, IN 22436

Phone: +901025288581

Job: Internal IT Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Motor sports, Flying, Skiing, Hooping, Lego building, Ice skating

Introduction: My name is Nathanael Baumbach, I am a fantastic, nice, victorious, brave, healthy, cute, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.